What a sensational day we had at our annual Athletics Day! Despite an increasingly chilly wind we saw sensational performances from our students, terrific examples of sportsmanship and wonderful support from so many parents and families.
A huge thank you to Carissa, Jen, Fiona, Jonathon, Emma, Morgan, Paul and Caroline who volunteered their time to help either set up or run the events on the day. We could not have done it without your assistance.
The results have now all been tallied and the winning House is set to receive the shield at assembly this Friday. We all also be awarding ribbons to the place getters of each event from the Middles and Seniors.
From these results we have selected a DPS Athletics team that will head off to Goldsworthy Reserve in Corio on Monday to compete against Ocean Grove, Our Lady Star of the Sea and Leopold Primary School in the Connewarre District Championships.
Click read more to view the team.
Girls 9/10 Year Olds
Alexia – Shot Put & Discus
Liberty – Shot Put & Hurdles
Charlie – Discus & Triple Jump
Lexi – Long Jump
Mahli – Long Jump
Mackenzie – Triple Jump & 800m
Poppy – High Jump & 800m
Frankie – High Jump
Kameryn – 100m, 200m & 4x100m Relay
Layla – 100m, 200m & 4x100m Relay
Izzy – 100m, Hurdles & 4x100m Relay
Freya – 100m & 4x100m Relay
Boys 9/10 Year Olds
Dontae – Shot Put & Discus
Joe – Shot Put & Long Jump
Spencer – Discus & High Jump
Luke – Long Jump
Caleb – Triple Jump & 200m
Theo – Triple Jump
Mason – High Jump, 800m & 4x100m Relay
Bailey – 100m, Hurdles & 4x100m Relay
Charlie K – 100m & Hurdles
Pheonix – 100m, 200m & 4x100m Relay
William T – 100m & 4x100m Relay
Hudson – 800m
Girls 11 Year Olds
Mia – Shot Put & Discus
Ruby – Shot Put, 100m & 4x100m Relay
Primrose – Discus
Magenta – Long Jump & 800m
Aubree – Long Jump
Mariah – Triple Jump, 100m & 4x100m Relay
Kenzie – Triple Jump & Hurdles
Aida – High Jump
Violet – High Jump
Sawyer – 100m, 200m & 4x100m Relay
Lilly – 100m, Hurdles & 4x100m Relay
Eliza – 200m & 800m
Boys 11 Year Olds
Will – Shot Put & Discus
Hayden – Shot Put
Taylor – Discus
Elijah – Long Jump, Triple Jump & 4x100m Relay
Toby – Long Jump & 800m
Matthew – Triple Jump, 100m & 4x100m Relay
Tom – High Jump & Hurdles
Hudson – High Jump
Riley J – 100m, 200m & 4x100m Relay
Jake – 100m, Hurdles & 4x100m Relay
Riley M – 100m & 200m
Aston Vernon – 800m
Girls 12/13 Year Olds
Leah – Shot Put, 200m & 4x100m Relay
Billie – Shot Put & High Jump
Tahliah – Discus, Triple Jump & 4x100m Relay
Maeve – Discus & 100m
Ivy – Long Jump, 100m & 4x100m Relay
Jacqui – Long Jump & High Jump
Hellend – Triple Jump & 100m
Ash – 100m & Hurdles
Ella – 200m, 800m & 4x100m Relay
Alice – Hurdles & 800m
Boys 12/13 Year Olds
Sid – Shot Put
Jai – Shot Put & 100m
Grayson – Discus, High Jump & 4x100m Relay
Streicher – Discus & 800m
Jagger – Long Jump, Triple Jump & 4x100m Relay
Zane – Long Jump & Hurdles
Otis – Triple Jump, 200m & 4x100m Relay
Brody – High Jump, 100m & 4x100m Relay
Kyan – 100m
Colton – 100m
Jack – 200m & Hurdles
Max – 800m